סנטראל פארק ניו יורק | Central Park New York

הסנטרל פארק הוא למעשה פארק מעשה ידי אדם, הראשון אשר נבנה בארה"ב. הפארק תוכנן ע"י פרדריך לו אולמסטד שהיה עיתונאי ונחשב לאבי אדריכלות הנוף האמריקאית, יחד עם קלברט ווקס אשר תכננו גם את פרוספקט פארק בברוקלין. הפארק נבנה ב-1853. כאשר העיר ניו יורק התחילה להתפתח צפונה על גבי האי מנהטן בראשית המאה ה-19, התעורר הצורך בקרב תושבי מנהטן האמידים, לפארק בעיר מנהטן, כפי שפגשו במסעותיהם באירופה את הפארקים העירוניים בלונדון ופריז. פארק בו יוכלו לצאת לטייל ברגל או לטייל ברחבי הפארק בכרכרותיהם. אחד החידושים שנבנו בסנטרל פארק עבור התושבים היו מדרכות להולכי רגל, שבילים לסוסים ולתחבורה הציבורית אשר כמעט ולא היו קיימים בעיר עד להקמת הפארק. על מנת להקנות את תחושת הטבע והמרחב בתוך העיר, נשתלה צמחייה צפופה ועצים רבים משני צידי הפארק. ברחבי הסנטרל פארק ישנם 36 גשרים אשר תוכננו ע"י ווקס עצמו וכולם בעלי צביון מיוחד. בפארק ניטעו למעלה מ-260,000 עצים, לכל אורכו ורוחבו. בסנטרל פארק הוא לחלוטין אחד האתרים המפורסמים ביותר של העיר ניו יורק, ווגם לוקיישן צילום לסרטים וסדרות טלוויזיה כה רבות. בפארק ישנם מסלולי הליכה, מסלולים לרכיבה על אופניים רולר בליידס וסקייטבורד, מסלולי ריצה, שטחי דשא נרחבים, מגרשי ספורט, מגרשי משחקים לילדים, הופעות הנערכות באופן רשמי מטעם עיריית ניו יורק והופעות רחוב, משטחי החלקה על הקרח אשר פעילים בעונת החורף, מספר אגמים, והמון אטרקציות.
על מנת להינות מכל האטרקציות שהפארק מציע, ישנם 20 כניסות הממוקמות לאורכו ורוחבו של הסנטרל פארק. שטחו של הפארק משתרע על 3.4 קמ"ר הוא מלבני ואורכו 4 ק"מ, רוחבו 800 מטרים. הפארק גובל מדרום ברחוב 59 ומצפון ברחוב 110 ונמצא בין השדרה החמישית לשדרה השמינית (קולומבוס סירקל).

 

האטרקציות בסנטרל פארק 
כפי שציינו לעיל, סנטרל פארק הוא אחת האטרקציות החשובות של מנהטן וניו-יורק בכלל, ובתחומי הפארק יש שפע של דברים שתוכלו לעשות ולחוות, מלבד פעילות ספורטיבית, טיול רגלי או רכיבה על אפניים. סביב האגמים בפארק ישנם כרי דשא רחבים בהם תוכלו להינות מפיקניק, באגם הגדול תוכלו לשוט בסירות, וברחבי הפארק תוכלו להינות בקיץ מהופעות ופסטיבלים. ברחבי הפארק פזורים עשרות גני משחקים ומתקנים לילדים. מלבד כל אלה בפארק תמצאו גם את האטרקציות הבאות:

מוזיאון המטרופוליטן לאומנות The Metropolitan Museum od Art
הידוע בכינויו הקצר The Met הוא המוזיאון החשוב ביותר בניו-יורק ובין החשובים והגדולים בעולם. במוזיאון 19 אגפים, ואוסף עצום של אומנות אמריקאית, אומנות אירופאית, עיצוב, אומנות אפריקאית, מצרית, אדריכלית, תלבושות ועוד שפע של מוצגים. ביקור במוזיאון דורש זמן רב, ואתם לא תוכלו לבקר בכל האגפים ביום אחד, לכן מומלץ להיכנס לאתר המוזיאון טרם הביקור על מנת לתכנן את ביקורכם ולרכוש את הכרטיסים.
המט שוכן בצד המזרחי על השדרה החמישית מספר 1000. 

טירת בלוודיר Belvedere Castel
טירת בלוודר נבנתה ב-1865, פרוש שמה באיטלקית הוא 'נוף יפה' והוא מעיד על הנוף הנשקף ממנה. הטירה בנויה על ראש גבעת Visra Rock שזוהי אחת משתי גבעות טבעיות בפארק והיא ממוקמת במרכזו של הפארק על רחוב 79. הטירה נבנתה בשנת 1869 בסגנון ויקטוריאני, במקור כמבנה שטות או מבנה הבל, כלומר, לנוי בלבד, לטירה 2 מרפסות ומהן נשקף נוף פנורמי על הפארק וסביבתו. כיום ומאז 1919 הטירה פועלת כתחנה מטאורולוגית ומרכז מידע ולמידה למזג האוויר. בקיץ ליד הטירה מועלות הופעות תאטרון רבות בחינם לקהל רחב שכן הטירה נותנת את הרקע המתאים להצגות שייקספיריות ובכלל.

המדשאה הגדולה Great Lown
ממוקם במרכז הפארק בין הרחובות 79 ל-85. זהו כר דשא המשתרע על פני 55 אקרים. למקום זה ניתן לבוא ולהירגע אחרי יום טיול ארוך ברחבי העיר ולהנות מפקניק ,לקרוא ספר או פשוט לנוח ולהנות מהנוף והאווירה. פתוח בין החודשים אמצע אפריל עד אמצע נובמבר (תלוי במזג האוויר).

גן החיות Central Park Zoo 
אחת האטרקציות הכי פופולאריות עם ילדים בניו-יורק. גן החיות נמצא מטרים ספורים מהשדרה החמישית בחלקו הדרומי של הפארק, באיסט סייד בן הרחובות 63-66. בגן מעל 130 זנים של בעלי חיים מדובי קוטב ועד נמלים. טיול בתוך גן החיות לוקח את המטייילים בו סביב בתי הגידול של החיות. גן החיות מוכר לילדים מהסרט 'מדגסקר'. שעות פעילות אפריל-אוקטובר בימים ב'-ו' בין השעות 10:00-17:00 ובימי שבת וראשון בין השעות 10:00-17:30. חודשים נובמבר-מרץ פתוח כול יום בין השעות 10:00-16:30. מחירים מבוגר -10 $ ,ילדים מגיל 12 -7 $,ילדים 3-12 5 $.

משטח החלקה על הקרח Wollman Rink 
מגרש החלקה על הקרח נבנה ב-1949 ע"י תרומה של קייט וולמן ועל שמה נקרא מגרש ההחלקה. לתיירי החורף במנהטן אשר רוצים לחוות עוד חוייה ניו יורקית. כדי להנות במיוחד מומלץ לבוא כשהערב יורד, בזמן זה ניתן לראות לראות את הכוכבים בשמיים להקשיב למוזיקה וליהנות מהשלווה הסובבת את רחבת ההחלקה. ממוקם באיסט סייד בין הרחובות 62-63. הרחבה נפתחת למחליקים בין החודשים נובמבר-מרץ בימים ב'-ג' בין השעות 10:00-14:30,ד'-ה' בין השעות 10:00-22:00,שישי-שבת בין השעות 10:00-23:00,ראשון בין השעות 10:00-21:00.
Lasker Rink הוא משטח החלקה על הקרח נוסף שוכן בחלקו הצפון מזרחי של הפארק בצמוד לאגם (השני בגודלו בפארק). גם הוא פעיל בחודשי החורף בין אוקטובר למרץ. במקום פועלת גם בריכת שחיה מחוממת מקורה.

שדות התות Strawberry Fields 
בין הרחובות 71-74 בווסט סייד, נמצא גן שדות התות אשר נקרא על שם השיר של הביטלס Strawberry Fields. גן שדות התות חולק כבוד לג'ון לנון, תושב העיר. מקום זה היה אהוב ומועדף על ג'ון לנון ואישתו יוקו אונו לטיולים רגליים והם גרו בקרבת מקום. לא רחוק מפה ב-26 למרץ 1981 נרצח ג'ון לנון. כמעט בכל עת יש במקום תיירים במיוחד ביום הולדת של לנון וביום מותו. כמו כן כמעט תמיד ישב שם צעיר עם גיטרה וינגן שירים של לנון ושל הביטלס.

המחלבה The Dairy
בחלקו הדרומי של הפארק על רחוב 65 נמצא מתחם ה-Dairy (מחלבה). במקור תוכנן ע"י מעצבי הפארק בשנת 1870 כ-Children's District. מכיוון שבזמנו זה היה המקום הנגיש ביותר מלב העיר עבור משפחות שהגיעו ליום טיול ובילוי בפארק מלב העיר. ומכיוון שאחד הדברים הנחוצים ביותר שילדים נזקקו לו, כך סברו בזמנו, היה חלב וכדי לספק את הצרכים הללו לתושבים, עיריית ניו-יורק הקימה מחלבה בפארק כך כשהמשפחות היו מגיעות לטייל עם ילדיהם בפארק תיהיה להם אפשרות לרכוש חלב טרי. כיום המחלבה משמשת כמרכז מבקרים הכולל מידע על עיצובו של הסנטרל פארק, ארועים המתקיימים בפארק ותוכניות ומידע כללי על הפארק עצמו. בתוך המחלבה ניתן למצוא גם את חנות המתנות הרשמית של הסנטרל פארק.

מרכז המחקר Discovery Center
ממוקם ברחוב 110 ורחוב לנוקס בפינה הצפונית ביותר של הסנטרל פארק ממזרח, על שפת האגם המלאכותי השני בגודלו בסנטרל פארק. ה-Discovery Center נקרא על שם Charles A. Dana ומשמש כמרכז לימודי לסביבה. המרכז נפתח לראשונה ב-1993 ומלבד המרכז הלימודי ניתן לצפות במקום במופעי מוזיקה, בתערוכות ילדים ועוד מגוון פעילויות. באגם הצמוד ניתן לשכור סירת משוטים וציוד דייג ולדוג באגם, דייג מסוג 'תפוס ושחרר' Catch-and-Relase. פתוח בין החודשים אפריל-אוקטובר בימים שלישי עד ראשון בין השעות 10:00-16:00.

שמורת האלט Hallett  Nature Sanctuary 
מעין שמורת טבע בתחומי הסנטרל פארק, ממוקמת בחלקו הדרום מזרחי של פארק, בין האגמון והשדרה החמישית. Hallett  Nature Sanctuary במקור נבנה כמקום מפלט לציפורים ב-1934, עבר תקופה ארוכה של הזנחה ובשנות השמונים שוקם וכיום משמש פינה קסומה בלב העיר. לטייל בשבילי השמורה בין העצים ולפגוש מגוון רחב של ציפורים שהשמורה משמשת להן תחנה במסען. ולא רק ציפורים אפשר לראות פה אלא גם בעלי חיים נוספים כמו סנאים, ארנבות רקונים ועוד. הנהלת הסנטרל פארק מציעה גם סיורים מודרכים בשמורה, הסיור מעניין ומציעה חוויה ומפגש עם בעלי חיים הנמצאים רק מטרים ספורים מהשדרה החמישית.

האגם הגדול The Lake 
האגם המלאכותי הגדול ביותר בסנטרל פארק הוא אחד מני אגמים רבים הפזורים בפארק. גודלו כ-89 דונם. באגם וסביבו תוכלו להינות ממגוון רחב של פעילויות. הפעילות הנפוצה היא כמובן שייט באגם, הנאה מהנוף והחוויה שמסביב. סירות משוטים ניתן להשכיר מה- Loeb Boathouse הממוקם בפינה הצפונית ביותר של האגם הנמצא באמצע הפארק בין הרחובות 71-78.

בית הסירה של לואב Loeb Boathouse
אחד מהאייקונים המפורסמים ביותר של הסנטרל פארק הוא ה-Loeb Boathouse אשר נבנה בשנת 1874 ע"י קלבר ווקס ממתכנני הפארק. המבנה בן 2 קומות, בתחומו מסעדה עם אווירה ניו יורקית מיוחדת וממנה נשקף נוף האגם. במתחם ה-Boathouse תוכלו לשכור סירות וגונדולות לשייט באגם הצמוד וכן להשכרת אופניים לטיול בפארק. ה-Loeb Boathouse משמש גם בתור מקום תצפית על הציפורים המקומיות וחיות נוספות אשר חיות  בסנטרל פארק. ממוקם במזרח הפארק בין הרחובות 74-75.
השכרת סירות משוטים ניתן בין 15 לאפריל עד ה-31 לאוקטובר במהלך כל ימות השבוע בין השעות 10:00-17:00. עלות שעה ראשונה 12$ וכל 15 דק' נוספות תוספת של 2.50$, תידרשו גם ל- 20$ ערבות. כל סירה מכילה עד 4 אנשים.
עלות השכרת אופניים נע בין 9-15$ לשעה ומחויב בהפקדת תעודה מזהה.
שייט בגונדולה ניתן במשך הקיץ בימים שני -שישי בין השעות 17:00-21:00 ובימי שבת-ראשון בין השעות 14:00-21:00. עלות השייט 30$ לחצי שעה.

חורשת The Ramble
במרכז הסנטרל פארק, פחות או יותר בין רחוב 73 ל-77 מערב, דרומית מטירת בלוודיר, נמצאת חורשת הראמבל, שהיא מעין יער עבות המשתרע על פני 150 דונם ומדרום גובל מאגם, מורכב ממבוך של שבילים בינות הצמחיה הסבוכה. לטיול טבע באמצע העיר. פה תפגשו בהמון סנאים וארנבות, ציפורים ועוד. אם חשקה נפשכם בטיול טבע באמצע היער בקרבת השדרה השמינית, לא תאמינו שאתם בלב העיר הסואנת בעולם.

חורשת The Mall
לא זהו לא מרכז קניות בתוך הסנטרל פארק אלא שדרת עצים יפייפיה עם ספסלי ישיבה משני צדדיה ומספק תפאורה נעימה ומרגיעה לטיול רגלי נינוח. הנקודה הדרומית ביותר של שדרת עצים זו ידועה בשם Literary Walk ושם ניתן למצוא פסלים של אישים חשובים בהיסטוריה של ארה"ב ובעולם  כמו כריסטופר קולומבוס, ויקטור הרבט ולדווין ואן בטהובן. באביב ה-Mall פורח ומשגשג, בקיץ מקום מפלט מהשמש והנאה מהצל והאוויר הקריר שהעצים מספקים, בסתיו ניתן להנות משלכת יפייפיה ומצבעי העלים שמשתנים מירוק לאדום בורדו יחודיים ועוצרי נשימה. אפילו בחורף ניתן להנות מהליכה בשדרת העצים החשופים מלאי שלג. ה-mall ממוקם באמצע הסנטרל פארק בין הרחובות 66-72.

האובליסק Oblisk
כנראה האנדרטה המוזרה ביותר שנמצאת בסנטרל פארק, נישאת לגובה 21.64 מטרים ומשקלה 244 טון. נקראת גם 'המחט של קליאופטרה'. האובליסק הוא למעשה הפסל העתיק ביותר שנמצא שנמצא בתוך הסנטרל פארק ומוצב מאחורי מוזיאון המטרופוליטן לאומנות. האובליסק נבנה באליאופוליס בסביבות 1500 לפנה"ס והועבר לאלכסנדריה בסביבות 12 לפנה"ס ע"י קיסר רומא אוגוסטוס ונשאר במצרים עד לשנת 1879. במאה ה-19 ומשם הוא נשלח בספינה לארה"ב. האובליסק ניתן במתנה ממושל מצרים שהעניק את הפסל כאות תודה וכדי לעודד את המשך היחסים בין שתי המדינות. זאת גרסה אחת, גרסה אחרת היא שהאובליסק נלקח ע"י וויליאם ה. ונדרבליט, למורת רוחם של המצרים, תלוי את מי שואלים. מה שיותר מוזר מהאובליסק עצמו  זה אופן העברתו לפארק, הדרך הארוכה שעשה ממצרים עד מקומו הנוכחי. הספינה עם האובליסק יצאה ממצרים בשנת 1879 ולאחר חציית האוקינוס עגנה הספינה בנהר האדסון. מנהר האדסון עד הגעתו של האובליסק חלפו 4 חודשים לבסוף הונח במקומו כיום בשנת 1881. את האובליסק ניתן לראות במערב הסנטרל פארק ברחוב 81.

בימת הקיץ SummerStage
תוכנית המומנת ע"י החברה המרכזית של הפארקים בעיר ניו יורק. בכל שנה בקיץ אומנים שונים: זמרים, סופרים, רקדנים ועוד נבחרים כדי לתת מגוון רחב של פעילויות תרבותיות ואומנותיות שפונה לאנשים מכל הגילאים. בדרך זו ה-SummerStage פועל לפיתוח הכרה והערכה עמוקה יותר למוזיקה ולאומנות מסורתית ותרבותית ופונה לקהל רחב המגיע הנה שאולי בדרך אחרת לא היה נחשף לאומנות המוצגת פה, ובמקביל נותן במה לאומנים חדשים. ב-SummerStage ניתן לצפות במופעי מוזיקה, מחול ואפילו להאזין למשוררים הבאים לקרוא לקהל הרחב את פרי עיטם. ה-CabaretSeriesסדרת הקברט אשר נערך בערבי הקיץ נותן במה למשוררים, סופרים, נגנים וזמרי ג'ז באווירה אינטימית יותר מאשר מופעים הומי אדם הנערכים בדרך כלל אחה"צ. ה-SummerStage ממוקם ליד Rumsey Playfield ברחוב 70 ואמצע הפארק. טלפון לקבלת אינפורמציה למופעים הנערכים בתקופת הקיץ 212-360-2756.

הגן הויקטוריאני Victorian Garden 
נמצא בסמוך ל-Wollman Rink, רחבת החלקת הקרח, ופה ניתן למצוא מיני פארק שעשועים ובתוכו מגוון של מתקנים, משחקים ודוכני אוכל לכל המשפחה. פתוח בין 28 במאי עד ה-13 בספטמבר בימים שני עד חמישי בין השעות 11:00-19:00, שישי בין השעות 11:00-20:00, שבת בין השעות 10:00-21:00, ראשון וחגים בין השעות 10:00-20:00.

המוזיאון האמריקאי לתולדות הטבע American Museum of Nature History
טכנית המוזיאון אינו בתוך הפארק אך הוא חלק בלתי נפרד ממנו, הוא שוכן בצידו המערבי של הפארק בין שדרות קולומבוס לשדרה השמינית ובין רחוב 77 לרחוב 81. המוזיאון הוא אטרקציה מרכזית במנהטן לילדים, אך לא רק ילדים יהנו ממנו. במוזיאון מוצגים פוחלצים של מאות חיות בסביבתם הטבעית, והוא נחלק ל-3 נושאים כלליים: בעלי חיים צפון אמריקאים, בעלי חיים אסיאתיים ובעלי חיים אפריקאים. בנוסף אולם תצוגה גדול שמוקדש כולו לחי הימי ובו פוחלץ של לוויתן כחול בגודל טבעי (וזה עצום). המוזיאון מפורסם גם בזכות עולם הדינוזאורים, ופה תמצאו שחזורים של עשרות מיני דינוזאורים וכולל גם שרידים אמיתיים שנתגלו בשנים האחרונות בארגנטינה. ילדים רבים מכירים את המוזיאון בזכות הסרט 'לילה מוטרף במוזיאון'. והביקור בו הוא חוויה לכל המשפחה.

NYCGO המדריך המלא לניו יורק מקבוצת קליק גו, תוכן תיירותי ממוקד ועדכני בלמעלה מ 50 יעדים בעולם. 
www.nycgo.co.il 

ראו מגוון מלונות ובתים בניו יורק באישור מידי וללא עמלות הזמנה עם  

 ראו עוד אתרים מקבוצת קליק גו : ליסבון | פריז | לונדון

Zamir Sivan CEO