תחבורה בניו יורק | Transportation in New york

 לניו-יורק ובפרט למנהטן יש קצב משלה, היא אחת הערים הצפופות בעולם ולפיכך גם אחת הפקוקות בעולם. ריכזנו פה מידע אודות אמצעי התחבורה בעיר:
 
רכבת תחתית
הדרך המהירה, הקלה והפופולרית ביותר להתנייד בעיר היא הרכבת התחתית, שבשעות העומס זאת גם חוויה צפופה ואינטנסיבית וכדאי להתמצא כי הניו-יורקים אינם מסבירי פנים וסבלניים למי שמפריע לזרימה (קצב ההליכה בתחנות מהיר וצפוף). ממוצע של 8 מיליון נוסעים עוברים בין תחנות הסאבווי מידי יום. הצטיידו במפת הסאבווי, אותה תוכלו לקבל בכל הדוכנים בכל התחנות בחינם. ניתן לצפות במפה גם
פה.
הרכבת התחתית (ה-Subway) פועלת 24 שעות ביממה. תדירות הרכבות גבוהה ובשעות העומס התדירות אף גבוהה יותר. בסאבווי של ניו-יורק יש 23 קווים שנוסעים במנהטן וסביב לה לברוקלין, קווינס, ברונקס וסטטן איילנד בין  469 תחנות.
לפני שאתם נכנסים לתחנה, בדקו במפה מהו כיוון הנסיעה שלכם, אם אתם עולים במספרים, בחרו ברכבות שנוסעות Uptown ואם אתם יורדים במספרים, בחרו ברכבות שנוסעות Downtown. הקווים מסומנים בצבעים ובמספרים (1-3 אדום, 4-6 ירוק, 7 סגול) ובאותיות (A, B, C, D, E, F, G ,J ,L ,M ,N ,Q ,R ,S ,Z).
הסאבווי היא גם הדרך הזולה ביותר להתנייד בניו-יורק. מחירה של נסיעה בודדת הוא 2.75 דולר.
המקבילה לרב-קו הישראלי קיימת גם בניו-יורק, ה-MetroCard, אותו ניתן לרכוש במכונות האוטומטיות שמוצבות בתחנות. המטרוקארד מוזיל את המחיר ותקף לנסיעה בסאבווי ובאוטובוסים. אם אתם מתכננים נסיעות מרובות בעיר בהחלט רצוי לרכוש את הכרטיס הזה, הוא יחסוך לכם כסף וגם יקל על מעבר בין קווים. ניתן לעבור בין הקווים בתחתית או באוטובוס בפרק זמן של שעתיים מתחילת הנסיעה ללא תוספת תשלום. שימו לב שכרטיס המטרוקארד אינו תקף לנסיעה ברכבות לשדות התעופה. מחירו של כרטיס שבועי  - Seven Day Unlimited הוא 31$,וכרטיס חודשי - 30 Day Unlimited מחירו 116$. קיים גם כרטיס Pay Per Ride אותו ניתן לטעון בכל סכום שרוצים ועל כל 10$ שטוענים מקבלים בונוס של 7%.
שימו לב ישנם קווים מהירים (אקספרס) שמדלגים על תחנות מסוימות, וקווים איטיים יותר (Local) שעוצרים בכל תחנה. מחיר הנסיעה בקווי האקספרס הוא 5.5$.
תוכלו גם להיעזר באפליקציות MyTransit NYC, ו-NYsubview, הן כוללות את מפת הקווים של התחתית, ומידע על אוטובוסים.

אוטובוסים
דרך מצוינת לראות את ניו-יורק היא נסיעה באוטובוסים, אך זיכרו שהעיר פקוקה מאד והנסיעה באוטובוס יכולה להיות ארוכה ופחות מומלצת אם אתם ממהרים אל היעד שלכם.
האוטובוסים מסומנים במספר ובאות ובשם התחנה הסופית של כל קו. האוטובוסים פעילים בין השעות 5:00-1:00 מלפנות בוקר ועד אחת אחרי חצות.
תדירות האוטובוסים גבוהה והם עוצרים בתחנות רבות (כל שני בלוקים). ניתן להשתמש בכרטיס הנסיעה לנסיעה נוספת בטווח של שעתיים.
קווי האוטובוס נוסעים בשדרות (מדרום לצפון וההיפך) וברחובות (מזרח למערב וההיפך).
תוכלו לצפות במפת האוטובוסים של ניו-יורק
כאן.
מחיר הנסיעה באוטובוס 2.75$. הכינו כסף קטן על מנת לשלשל את הסכום המדוייק למכונה על האוטובוס. התשלום אינו ישירות לנהג כמו בארץ ואין מי שיחזיר עודף.


התחנות הגדולות והמרכזיות בעיר הן: הגראנד סנטרל - Grand Central (רח' 42 פינת פארק אווניו) בצד המזרחי של העיר. ו-Penn- Station (רח' 31-33, בין השדרה ה-7 וה-8) בצד המערבי. שתי תחנות אלה הן צומת הומה במיוחד אליהן מגיעים קווים רבים של הרכבת התחתית ושל אוטובוסים וכן של אוטובוסים ורכבות ל ומחוץ לעיר.
תחנת אוטובוסים בינעירונית נמצאת גם בטיימס סקוור - Port Authority ותחנה בינעירונית נוספת נמצאת בין רחוב 32 ל-34 West.

מוניות
מוניות בניו יורק יש בשפע, העיר ידועה במוניות הצהובות שממלאות אותה. הדרך לדעת אם מונית פנויה היא שלט הרישוי שעל גג המונית - כשהוא מואר זה סימן שהמונית פנויה. כששלט ה-Off Duty דולק - זה אומר שהנהג אינו פנוי לאסוף נוסעים.
מוניות הן דרך נוחה להתנייד בשעות הלילה שאז העיר פחות פקוקה. מחירי הנסיעה בעיר בהתאם למונה. בשעות העומס ובשעות הלילה יש תעריף גבוה יותר. יש גם תוספת תשלום במעבר במנהרות ובגשרים.
בניו-יורק נהוג להשאיר טיפ של כ-15% בנסיעה במונית בעיר.

נסיעה שיתופית
אפשרויות נוספות להתניידות בעיר הן אפליקציות הנסיעות השיתופיות דוגמאת אפליקציית Via. האפליקציות מבוססת מיקום וניתן להזמין נסיעה באמצעותה, על ידי ציון מיקומך וציון היעד שלך. האפליקציה תציע לך שאטל משותף שנוסע במסלול שלך. השאטלים אינם מגיעים עד ליעד אלא קרוב מספיק במסגרת המסלול. נסיעה היא במיניבוסים חדישים ונוחים ועלות הנסיעה 5$ (+ Tax).

תחבורה מ/לשדה התעופה
משדה התעופה JFK מומלץ להשתמש בשירות הרכבות (AirTrain JFK) שמחבר את שדה התעופה עם התחבורה בעיר. קו הרכבת התחתית A מתחבר אל שירות זה בתחנת Howard Beach שברובע קווינס.
מ/לשדה התעופה ניוארק ניתן להגיע באמצעות חברת האוטובוסים Newark Airport Liberty Express. בנוסף, ניתן להגיע באמצעות רכבת של חברת Amtrak או עם רכבת של New Jersey Transit.
הדרך הנוחה יותר היא כמובן לקחת מונית אל העיר. מחיר נסיעה ממוצע הוא 50$ על זה יש להוסיף אגרת גשרים ומזוודות.
ניתן להוזיל את עלות הנסיעה משדות התעופה אל העיר, באמצעות שירותי הסעות משותפים. ניתן להזמין מראש בטלפון או באמצעות אתרי האינטרנט של חברות ההסעה. עלות נסיעה משותפת היא כ-20 דולר. החברות המוכרות הן: Super Shutle, Go Airlink, Airporter. מידע נוסף אודות תחבורה מ/לשדה התעופה
כאן.

אופניים
אם אינכם מיומנים ברכיבה עירונית צפופה וותרו על ההרפתקה זה יכול להיות מסוכן והנהגים בעיר אינם מגלים סבלנות יתרה כלפי רוכבי אופניים.
כן מומלץ אף מאד לצאת לרכיבה בסנטרל פארק ובעיקר בסופי שבוע, אז הפארק סגור לתנועת רכבים.
שביל נוסף המומלץ לרכיבת אפניים הוא השביל המקיף את כל מנהטן מסביב לגדה, המיועד להולכי רגל ורוכבי אפניים בלבד.

השכרת רכב בניו יורק
כל חברות השכרת רכב העולמיות בנוסף לעשות חברות מקומיות פעילות בניו יורק, ניו יורק עצמה אינה עיר קלה לנהיגה וחנייה, בעיקר עם דגש על חנייה אבל יש מי שההתיידדות ברכב בכל זאת עדיפה עליו והיתרונות בהחלט ברורים, משרדים של חברות ההשכרה הראשויות מצויים בכל נמלי התעופה של ניו יורק, השכרת רכב להמשך טיול בארה"ב היא המטרה הראשית לשמה משכירי רכב לוקחים כאן רכבים.

 

 

 

NYCGO המדריך המלא לניו יורק מקבוצת קליק גו, תוכן תיירותי ממוקד ועדכני בלמעלה מ 50 יעדים בעולם. 
www.nycgo.co.il 

ראו מגוון מלונות ובתים בניו יורק באישור מידי וללא עמלות הזמנה עם  

 ראו עוד אתרים מקבוצת קליק גו : ליסבון | פריז | לונדון

Zamir Sivan CEO